• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Тести
  • Психологічні тести для дошкільнят

Психологічні тести для дошкільнят

Запропонуйте дитині пройти прості тести. Для нього це буде новим видом гри. А поки він буде «грати», ви займетеся дослідницькою роботою і розшифровкою внутрішнього світу свого малюка. Який він, цей світ? Що радує дитини? Що засмучує? Є у нього страхи і невпевненість? Любить він фантазувати? Не відчуває він самотності в сім'ї?

Тест «моя сім'я»

У дітей свої уявлення про сім'ю, своя теорія про «осередку суспільства». Хочете дізнатися, що ваша дитина думає про взаємини з найближчими родичами? Дайте йому альбомний аркуш, кольорові олівці, достатньо часу і попросіть: «Намалюй нашу сім'ю».

ДЕЯКІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

◈ Бажано, щоб вас не було поруч, коли малюк виконує завдання. Він повинен бути вільним і розкріпачена, у нього не повинно бути установок: намалювати якомога краще, щоб сподобалося.

◈ Нехай це буде розвага для малюка, а для вас - матеріал для дослідження.

◈ Якщо в дитини поганий настрій, він був свідком сімейного конфлікту напередодні, відкладіть тест для більш підходящого моменту.

◈ Якщо дитина задає питання типу: «А як малювати?», «А що малювати?» або «З чого почати?», це говорить про те, що, по суті, він не знає, що ж це таке - «сім'я». Це камінчик в ваш город. Потрібно з'ясовувати і усувати причини такого невідання. Звичайно, це робота для всієї родини.

◈ Обов'язково обговоріть готовий малюнок з малюком, навіть якщо вам «все і так зрозуміло». Важливо проговорити вголос, уточнити деякі моменти, малюк допоможе вам у цьому і охоче поділиться своїми роздумами. Задавайте питання: «А хто це? А поруч хтось? А скільки пальців на руках?»

РОЗШИФРОВКА ТЕСТУ

1. Всі на місці? Перш ніж приступити до тлумачення тесту, ви повинні знати, що нічого зайвого і випадкового в дитячому малюнку не буває. Все важливо, все несе свій сенс і має емоційне забарвлення (натиск олівця і колір у тому числі). Якщо дитина не включив у малюнок когось із членів сім'ї, він не просто «забув». Він витісняє цієї людини на рівні підсвідомості. Наскільки це глибоко і які причини? Можливо, ці відносини можна скорегувати самостійно, а, можливо, знадобиться допомога фахівця. Якщо дитина забула зобразити себе на малюнку, на це вказують, як мінімум, дві причини: «я нікому тут не потрібен» або «мені і без цієї компанії непогано живеться».

2. Розмір зображення. Тут працює простий закон: чим більше намальований персонаж, тим більш значуща для дитини. Якщо братик або сестричка вийшли велетнями, а мама з татом - ліліпутами, визнайте, що батьки для малюка в даний момент грають другорядну роль.

3. Чужинці серед своїх. Трапляється, що діти домальовують вигаданих персонажів чи навіть техніку. В їхньому уявленні вони є повноправними членами сім'ї. Це можуть бути приятелі, сусіди, тварини (реальні і неіснуючі), казкові персонажі, машини. Наявність подібних персонажів говорить про те, що дитині не вистачає спілкування, розуміння, емоційної близькості в сім'ї, і він шукає це поза домом.

4. Вище-нижче. Зверніть увагу, як розташовані персонажі на малюнку. Чим вище зображення, тим більше влади. Відповідно, чим нижче на аркуші образ, тим менше у нього прав та повноважень. У вас є можливість дізнатися, хто ж править балом у вашій родині (якщо ви ще про це не знаєте ©).

5. Відстань між персонажами. Це важлива деталь у дитячому малюнку, яка вказує на психологічну дистанцію між дитиною і різними членами родини. Близьке розташування персонажів один до одного, або їх дотику говорять про взаєморозуміння між родичами.

6. Який я? Якщо малюк малює себе маленьким, в кутку малюнка, це говорить про його низьку самооцінку. Якщо ж він намалював себе гігантом, що займає більшу частину простору, у нього хороша думка про себе, коханого. В принципі, у дітей дошкільного віку самооцінка нерідко завищена: адже вони «принци і принцеси». З часом, коли дитячий егоцентризм розчиниться, цей наліт «обраності» у більшості дітей зітреться.

7. Домашні тварини. Якщо ваша дитина намалював вашого чотириногого члена сім'ї поруч з собою, не ображайтеся: це найрідніша «людина» і найближчий друг. Адже він нічого не вимагає, не змушує мити руки перед обідом, складати іграшки, не лає за брудні штани і т. д. Йому нічого не треба, він просто махає хвостом від радості і дарує свою тваринну, але таку безкорисливу любов. Занадто велика емоційна прихильність до свійських тварин може говорити про те, що дитина не отримує достатньо уваги з боку людей.

8. Кнопка тривоги. Той персонаж, який намальований з великим натиском, обведений кілька разів, заштрихований, викликає у «художника» найбільшу тривогу. Тривожність може спровокувати хто завгодно в сім'ї. Нерідко дорослі (особливо старшого покоління) несвідомо встановлюють свої програми і табу, а для дитини вони можуть нести негативну інформацію і страх. Тривожність також може виражатися несміливими рухами олівця, слабкими лініями і штрихами.

9. Голова і очі. Самий головатий член вашої родини - найрозумніший. Особливу увагу зверніть на дзеркало душі людини - очі. У психології ця частина обличчя відображає наш емоційний стан, це джерело сліз, смутку чи радості. Якщо очі величезні, - це крик про помогци, висока тривожність, необхідність в ласці і підтримки. Якщо ж вони навпаки маленькі (у вигляді точок або щілинок), тут можна прочитати заборони на вираження емоцій, стриманість, страх проявити себе, слабкість, невпевненість, пригніченість.

10. Вуха. Величезні вуха говорять про бажання прислухатися до чужої думки. Той, у кого самі великі вуха, самий лагідний і покірний. Для нього важливо «громадська думка», критика оточуючих, похвала або осуд. Якщо дитина намалював себе з великими вухами, це може відображати якості аудіала: він сприймає світ з допомогою слуху, і це є його провідним інформаційним каналом. Крім того, великі вуха можуть говорити про настороженості, тривожності: малюк, як радар, весь час вловлює підозрілі відомості про себе та світ.

11. Рот. Зверніть увагу на розмір рота. Якщо він великий, відкритий, заштрихований, - це джерело крику, образи, незадоволеності, агресії, причому вираженою. За великим рахунком, це навіть добре: краще виражати і виплескувати свої почуття, ніж збирати і стримувати їх. Якщо рот намальований у вигляді маленької рисочки, крапки або взагалі відсутній, значить, у персонажа є табу на вираження своїх емоцій, в першу чергу, негативних. Така людина боїться висловлювати власну думку, покладається на волю інших, йому краще виконати наказ, ніж взяти ініціативу в свої руки. Наявність зубів говорить про те, що персонаж захищається шляхом нападу.

12. Шия. Ця частина тіла є сполучною ланкою між розумом і почуттями. У японської духовної традиції, наприклад, є поняття «кокоро» - місце, де зустрічаються розум і серце, їх гармонійне злиття. Можливо, шия і є цим місцем. Якщо вона намальована, значить, у персонажа є здоровий глузд, раціональний розум, воля над почуттями. Відсутність шиї - знак безконтрольних емоційних проявів.

13. Руки. Це наші провідники у світі відносин, звершень, цілей, прагнень. Ними ми «прощупуємо» наші можливості, з їх допомогою ми реалізуємо наші здібності і таланти. Зверніть увагу на наявність і кількість пальців на руках. Якщо вони є, це говорить про упевненість в своїх силах, можливості максимально проявляти себе у світі. Пальці лівої руки відображають зв'язки в колі сім'ї, пальці правої - за її межами. Великі руки говорять про широту поглядів, сміливості і могутність.

14. Ноги. Це наша опора, упевненість, сила, твердість. Міцні ноги з великими стопами говорять про те, що персонаж добре заземлений і відчуває потужну підтримку свого роду. Тонкі, повислі в повітрі ноги вказують на відірваність від світу, страх перед невідомістю, невпевненість у собі. Крім того, ноги символізують відкриття нових просторів, можливість пересування в житті, зміни і трансформації в психічному просторі людини.

Рекомендації психологів

Очі людини, якщо в них дивитися по-справжньому, а не мимохідь, несуть багато інформації. Заглядайте як можна частіше в очі вашій дитині. Робіть це не з метою - «а ну-ка скажи правду», - ас любов'ю. Коли ви розмовляєте з малюком, присядьте, опустіться на його рівень. Це допоможе вам встановити відносини типу «дитина-дитина», а не «батько-дитина». Чим частіше ваш «внутрішній дитина» буде виходити на зв'язок з вашим малюком, тим більше у вас буде шансів зрозуміти природу дитячої свідомості і прийняти її такою, яка вона є.

Сумний факт

Результати численних тестувань психологів говорять про те, що сучасні діти все частіше лінуються винаходити, творчо мислити, фантазувати та мріяти. Якщо попросити дитину намалювати що-небудь просто так, він, найчастіше, зображує примітивні речі: точки, палички, кружечки. Цьому є пояснення. Діти сильно орієнтовані на оцінювання з боку дорослих, на результат і похвалу, а не на процес заради задоволення.

Тест «фантазер»

Немає жодних сумнівів у тому, що всі без винятку діти - фантазери. Цей простий тест допоможе вам визначити ступінь і межі (чи безмежність) уяви вашого малюка. Отже, поспостерігайте за дитиною і дайте відповіді на наступні питання:

1. Як часто ваша дитина перевтілюється і грає різні ролі?

а) дуже часто - 1;

б) іноді - 2;

в) практично ніколи - 3.

2. Яким подарункам ваш малюк напевно буде радий?

а) любить сюрпризи - 1;

б) тим, що сам просить купити - 2;

в) ті іграшки та речі, які бачив у інших дітей - 3.

3. Наскільки часто ваша дитина придумує небилиці, описує вигадані пригоди, про себе чи про когось іншого?

а) ніколи - 3;

б) часто - 1;

в) іноді - 2.

4. Як часто малюк веде бесіду зі своїми іграшками?

а) часто - 1;

б) іноді - 2;

в) дуже рідко - 3.

5. Якщо ваша дитина запрошує вас в гру, як він зазвичай це робить?

а) запропонує приєднатися до свого сценарію гри - 1;

б) запропонує подумати разом над тим, як і в що грати - 2;

в) запропонує вам придумати для нього нову гру - 3.

6. Як ваша дитина грає в гру " дочки-матері " (або якийсь аналог сюжетно-рольової гри)?

а) його «дорослі ігри» не схожі на реальний мир - 1;

б) веде себе так, як і личить батькам, але придумує свої «родзинки» у виховному процесі - 2;

в) повністю наслідує батькам або іншим дорослим - 3.

7. Пофантазуйте трохи і запитайте у дитини, якими будуть машини або одяг років через сто? Що він відповість?

а) не знаю - 3;

б) нічого не зміниться - 2;

в) дуже зміняться (далі звичайно треба докладний опис чудо-техніки) - 1.

8. Якщо ви запитайте у малюка «Що тобі снилося?», що почуєте у відповідь?

а) «нічого» або «не пам'ятаю» - 3;

б) не описує деталей, розповідає без захопленості - 2;

в) охоче поділиться своїми польотами» уві сні, прикрашаючи розповідь вигадками - 1.

9. Якщо ви подарували дитині конструктор і разом щось будуєте, на що він орієнтується?

а) йому не важливий зразок, він сам усе вигадує - 1;

б) конструює тільки при наявності зразка - 3;

в) починає споруджувати те, що вже добре вміє робити - 2.

10. Припустимо, ви разом дивіться мультфільм. Якщо попросити малюка придумати фінал, якими будуть його прогнози?

а) охоче запропонує свій варіант розвитку подій - 1;

б) намагається щось придумати, але виходить далеко не «голлівудський» сюжет © - 2;

в) взагалі відмовляється від вашої пропозиції - 3.

11. Якщо вчора ваш малюк почув цікаву історію, як він буде її розповідати сьогодні?

а) передасть її дуже точно - 3;

б) вплітає в історію дещо нове - 2;

в) прикрашає розповідь цікавими деталями - 1.

12. Любить він зображувати тварин або героїв з мультфільмів?

а) часто - 1;

б) іноді - 2;

в) майже ніколи - 3.

13. Яким карнавальної костюму ваша дитина віддасть перевагу?

а) придумає щось незвичайне - 1;

б) буде «зайцем», «вовком» або інший тваринкою - 2;

в) зупиниться на улюбленого героя казки - 3.

Підіб'ємо підсумки

Вам потрібно провести прості арифметичні дії і підрахувати кількість балів.

Якщо ви набрали 31-39 балів

Ваш малюк не любить несподіванок і сюрпризів. Він острожен, воліє стабільність, новизна його лякає. Фантазії виводять за рамки звичного, тому краще сидіти нижче трави, тихіше води. Він вважає за краще виконати вказівки, зробити щось за зразком, ніж придумати своє «ноу-хау». Розвивайте його уяву!

Якщо ви набрали 22-30 балів

Ваш малюк міцно стоїть на землі, хоча і в хмарах політати здатний. У ньому є практичний розум і мрійливість. Як раз те, що потрібно! Він хороший спостерігач і винахідник.

Якщо ви набрали 13-21 бал

Ваш малюк живе у фантастичному вигаданому світі. У нього надзвичайно багату уяву, від якого він отримує не тільки користь і задоволення, але і шкоду. Вчіть малюка жити на Землі, але при цьому не забувати про зірок.

Тест «подорож»

Це відомий психологічний тест. Він цікавий тим, що підходить дітям різного віку. Та й дорослим буде корисно пройти цей тест і дізнатися багато нового про себе. А полягає він в наступному.

ЗАПРОСІТЬ МАЛЮКА В ПОДОРОЖ. Не обов'язково вирушати в заморські країни, можна представити казкову прогулянку по лісі. Текст може бути імпровізаційним, не треба заучувати його напам'ять. Але в ньому є своя структура, кілька обов'язкових ключових моментів. На них ми звернемо увагу, коли будемо розшифровувати символіку тесту.

ЗАГАЛЬНА РЕКОМЕНДАЦІЯ. Вимовляєте текст без емоцій і оціночних інтонацій, спокійно і тихо. Не чекайте тільки позитиву від цього «подорожі». Адже вам важливо з'ясувати причини страхів і невпевненості дитини (якщо такі є), вивчити його психічну реальність. У дитини не повинно виникати ніяких асоціацій з вашим голосом, яких-небудь установок і оцінок. Добре, якщо тест проведе хтось, з ким у дитини менш емоційний зв'язок. Малюк повинен знаходитися в розслабленому стані, йому бажано лягти і закрити очі.

Текст: «Уяви собі, що ти вирушив на прогулянку по лісі. Який це ліс? Багато в ньому сонця? Там тихо? Чи шумить дощ, дме вітер? Яка зараз пора року в лісі? Весна? Літо? Осінь чи зима? Ти один у лісі чи з тобою хтось гуляє?

Ось здалася лісова поляна. А далі джерело. Ти хочеш з нього напитися?

Раптом на галявину вискочив звір. Що це за тварина? Що воно робить? А як ти поводишся з цим тваринам?

Потім ти побачив перед собою річку. Що ти будеш робити? Будеш переправлятися через неї? Як ти це зробиш?

На іншій стороні річки, на узліссі, стоїть хатинка. Ти підеш до неї? Коли ти підійшов ближче до будинку, то побачив двері. Як вона виглядає? На дверях висить табличка з написом. Там написано твоє ім'я. Ти побачив табличку?

І ось ти увійшов в будинок. Що там усередині? Там світло? Як він виглядає? Скільки в ньому кімнат? Які вони? В яку кімнату ти підеш спочатку? Є в цьому будиночку і підвал. Ти туди спустишся? Опиши, що там знаходиться. Є тут і горище. Ти піднімешся на нього? Що ти там бачиш?

Потім ти залишив будиночок і пішов по доріжці. Але перед тобою паркан. Як ти переберешься через нього?

Ти знову йдеш по стежці. І раптом перед тобою відкрилося море. Ти бачиш чайок? Як вони літають? Що роблять?

І ось ти побачив корабель. Він далеко чи близько від берега? Ти хочеш на нього потрапити? Як ти це зробиш?

Ось наша подорож підійшла до кінця. Ти можеш м'яко відкрити очі. Ми вдома. Тепер розкажи, що ти бачив? Тобі сподобалося?»

РОЗШИФРОВКА СИМВОЛІВ

Ліс і прогулянка. Це ставлення до життя, довіра або недовіра людям і обставинам. Чи відчуває дитина себе в безпеці серед «джунглів» життя?

Джерело. Це джерело всього нового.

Звір. Це образ того, як дитина сприймає інших людей. Це хижаки або нешкідливі милі звірятка? Зверніть увагу, як малюк йде на контакт: підходить сам або напружено чекає, коли наблизяться до нього?

Річка, стіна і паркан. Це символи перешкод. У кожного свої способи їх подолання або уникнення від них.

Будинок. Цей образ асоціюється з сім'єю, відносинами з близькими. Якщо в хатинці темно і незатишно, це говорить про дискомфорт малюка в стінах рідного будинку.

Підвал. Це наша підсвідомість, комора, куди ми складаємо свої хворобливі і неприємні почуття і думки. Якщо дитина сміливо спустився в підвал, значить, його підсвідомість не надто «захаращене» і не отруює йому життя. Якщо він боїться туди увійти, значить, є табу і страхи.

Горище. Це запас знань, умінь, навичок, якими дитина володіє. Якщо на горищі світло, скрізь порядок, значить, малюк пізнає світ легко.

Чайки. Ці птахи символізують родичів. Наскільки спокійно вони себе ведуть?

Корабель. У багатьох народів світу корабель є образом мрії, устремління в майбутнє. Якщо ваш малюк ясно і чітко побачив свій корабель, докладно описав, як він виглядає, це хороший знак: він знає, куди йде і чого хоче. Зверніть увагу, яким способом малюк буде добиратися до своєї «мрії». Скільки варіантів він назве?

Кiлькiсть переглядiв: 513